Об'єднання українських товариств Латвiї   Rotating Header Image

Aicina iepazīt latviešu, baltkrievu, vācu un ukraiņu maskošanās tradīcijas

Maskosanas_afisa 2

Informācija medijiem

03.01.2018.

Sestdien, 2018. gada 13. janvārī no plkst. 12.00 līdz 15.00 NVO namā (Rīgā, Ieriķu ielā 43A) notiks sarīkojums, kurā varēs iepazīt vairāku tautu ziemas karnevālu un maskošanās tradīcijas, svētku sagaidīšanas un svinēšanas ieražas. Trīs stundu garumā interesenti varēs iepazīt latviešu, baltkrievu, vācu un ukraiņu interesantākās masku izgatavošanas un nēsāšanas paradumus.

Sarīkojuma pirmajā daļā klātesošajiem būs iespēja noskatīties krāšņo ukraiņu svētku iestudējumu “Verteps” – veltītu Kristus dzimšanai un Ziemassvētkiem. “Verteps” ir svētku norises atspoguļojums – ar tradicionālajām dziesmām, tērpiem, tēliem, maskām un vēstījumu.

Pēc iestudējuma noskatīšanās apmeklētāji varēs noklausīties trīs stāstījumus, kas iepazīstinās tuvāk ar dažādiem masku veidiem, nozīmi un svētkiem, kuru laikā maskas tiek valkātas. Pirmais stāsts raksturos latviešu maskošanās tradīcijas no Mārtiņiem līdz Meteņiem – kāpēc latvieši maskojās, kādas bija populārākās maskas, kā izgatavot maskas no dabas materiāliem, kas ir masku gājieni un to nozīme. Sekos ieskats “Karneval – Fasching – Faβnacht” Vācijas karnevālu laikā, ko paši vācieši dēvē par piekto gadalaiku. Klātesošie izzinās vācu karnevālu norises, masku gatavošanas un maskošanās tradīcijas. Trešais stāsts vedīs baltkrievu maskošanās līkločos, atklājot daudzveidīgās tradīcijas un rituālus no Ziemassvētku laika līdz Masļeņicas nedēļas pēdējai dienai. Būs iespējams uzzināt, kādu mielastu baltkrievi gatavoja un baudīja šo svētku laikā un kā izdejoja īpašo Riņķa deju.

Paralēli stāstījumiem noritēs radošās meistarklases, kurās varēs vērot latviešu, vācu un slāvu masku parādi, kā arī iepazīt galvenos masku veidus un tēlus, apzināt dabas materiālus, no kādiem iespējams maskas izgatavot – audums, salmi, koka mizas un citi. Klātesošajiem būs lieliska iespēja izpausties radoši un pašiem izgatavot maskas.

Sarīkojumā piedalīsies un tā saturu bagātinās „Sprīdīša skola”, Latvijas Vācu savienība, Rīgas Vācu kultūras biedrība, dziesmu ansamblis “Morgenrot”, Latvijas Ukraiņu biedrību apvienība, Vangažu Ukraiņu biedrība “Jatraņ’” un Jēkabpils baltkrievu biedrības “Spatkanne” ansamblis “Zaviruha”.

Visi interesenti laipni aicināti tuvāk iepazīt dažādu tautu maskošanās tradīcijas! Ieeja sarīkojumā – bezmaksas.

Pasākumu organizē Vangažu Ukraiņu biedrības “Jatraņ” projekta „Latvijas kultūras vēstnieku akadēmija” ietvaros, kas top sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā.

Plašāka informācija:
Vangažu ukraiņu biedrības “Jatraņ” valdes priekšsēdētāja Irina Dukule
E-pasts:
atlas.irina@gmail.com
Mob. tālr. 29861068

Ви можете залишити свій коментар: